DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Günlük yaşantımızda gülüşümüzün dış görünüşümüze verdiği katkının ne kadar yüksek olduğunu insan psikolojisinin her zaman gülmeye meyilli olduğunu biliyoruz. Ama dişlerimizin doğal görünümünü bozan lekeler deformasyanlar çürükler vs. Gibi bir çok nedenden sıklıkla rahat gülemediğimiz durumlar oluyor. Bu problemleri giderebilmek için diş beyazlatma (bleaching) yöntemlerini kullanıyoruz.

İnternal ve external olark iki çeşit beyazlatma yöntemi bulunur.

İnternal bleaching dişin uzun süredir maruz kaldığı renk değişiminin diş içerisinden beyazlatmasıdır. Genellikle bir veya birkaç diş için daha önce yapılan kötü restorasyonlar veya travma hikayelerinden dolayı yapılır.

External bleaching tüm dişleri kapsayan lekelenme veya sararmalar içi yapılan işlemdir. Ev tipi beyazlatmalar kişiye özel plak yapılarak diş hekimi tavsiyeleri ile ev ortamında beyazlatma yapılabilir.

Ama pratik en kontrollü yöntem ofis tipi beyazlatma dediğimiz klinikte yapılan işlemdir. Diş minesi yüzeyindeki renklenmelere karşı öncelikle diş taşı ve diş eti temizliği yapılır, daha sonra bleaching işlemi yapılır. Ve yeni gülüşünüz hazırlanmış olur…