İMPLANT TEDAVİSİ

Kabaca oral hijyen, travma, beslenme bozukluğu, protetik nedenler, gibi sebeplerden ötürü yaşanılan diş kayıplarının yerine yapılan yapay diş köklerine dental implant diyebiliriz. Dental implanlar çene kemiğinin içine yerleştirilen diş köküne benzeyen titanyum vidalardır. Titanyum biyouyumlu ve alerjen olamyan bir materyaldir. Ağız içerisinde eksik dişlerimizin yerine sabit veya hareketli protetik restorasyonlar yapabilmek için sıklıkla ve en ergonomik tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Geçmişten günümüze implantoloji hergün yenilenerek ciddi gelişim göstermiş ve günümüzde imkansız görünen bir çok tedavi mümkün hale gelmiştir. Çiğneme fonksiyonu ve konforu açısından kendi orjinal dişlerimizin eksikliğini aratmayan implantlar kemik içi ve yumuşak doku implantları olarak ikiye ayrılabilir. Yine günümüz dental implantları genellikle kemik içi implantlardır.

Kemik ile implantın birbirine belli bi zaman diliminde kaynaşması mekanizması osteointegrasyon üzerine kurulmuş sistemlerdir.

Öncelikle 3 boyutlu görüntüleme cihazlarıyla (tomografi) kemiğin durumu değerlendirilip uygun kemiğe implant planlaması yapılır.

Cerrahi operasyon yapıldıktan sonra yeterli süre beklenilerek ölçü ve bitim aşamalarına geçilir. Ağız içi bakımına dikkat eden hastalarımız iyi planlanmış bir implant ve protez dişi ömür boyu güvenle kullanabilir. Elbette rutin kontrollerimizi ihmal etmemek kaydıyla…