Periodontoloji!

Periodontoloji diş ve dişin etrafındaki dokularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Daha çok diş eti tedavisi olarak da bildiğimiz bu alan aslında sanıldığından daha fazla içeriğe sahiptir. Özellikle diş taşı birikimi, diş eti çekilmesi, diş eti hassasiyeti, ayrılan veya sallanan diş şikayetleri gibi sorunlarımızla doğrudan ilişkilidir.

Diş Eti Hastalıkları Sebebleri!

Diş eti hastalıklarının temel sebepleri eksik, hatalı veya fazla sert diş fırçalamaktır.
Dişlerimizin üzerinde sürekli oluşan çok ince ve saydam bir tabaka bulunur. Bu tabaka üzerine bakteriler tutunur ve uzun süre kaldığında diş taşı ve çürük oluşumunu başlatırlar. Etkin ve doğru diş fırçalamayla oluşan bu tabaka düzenli aralıklarla kaldırıldığında diş taşı ve çürük oluşumunu önemli ölçüde engellemiş olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Midenize giden her lokma ağzımızdan geçer. Ağız içerisindeki küçük gibi görünen bir problem tüm vücudumuzu etkileyebilir. Bu nedenle sağlığımıza dikkat etmeli ve ağız içerisinde dişlerimizden başlamalıyız. Günde 3 kere 3 dakika etkin ve düzenli diş fırçalamak sağlıklı bir hayatın başlangıcıdır. Günde 1 kere kullanacağımız diş ipi ise çürük ve diş taşı oluşum hızını önemli ölçüde azaltacaktır.