Protez tedavisi nedir?

Genel olarak tanımı, dolgu ile tedavi edilemeyecek kadar diş dokusu varlığında veya eksik diş varlığında eksik dokuların yapay olarak tamamlanması için uygulanan tedavidir.
Protez tedavisi sabit ve hareketli olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Protez tedavisini neden gereklidir?

Eksik dokuların uzun süreli tedavi edilmemesi sonucunda zaman içerisinde farklı problemler oluşur. Bunlar dolgu yapılamayacak boyuttaki dişlerin çekimine kadar gidebilir veya çekilmiş dişlerin yerindeki boşlukla ilgili olarak kemik kaybı, karşıt dişin uzayıp kökün açığa çıkması ve buna bağlı hassasiyet, etraftaki dişlerde devrilme vb. şekildedir.

Sabit protez için dişlerin kesilip küçültülmesi dişlere zarar verir mi?

Sabit protez uygulaması tam tersine çevre dokuları da korumak için yapılan bir tedavidir. Kaplamaların üzerinde bulunan cilalı yüzey gıda tutulumunu azaltır ve dişlerin ömrümü uzatır.

Hareketli protezler hangi durumlarda uygulanır?

Hareketli protezler bölümlü ve tam olmak üzere 2 çeşittir. Hareketli bölümlü protezler özellikle arka bölgelerde sabit protezlerin yapılamayacağı kadar uzun boşluklarda yani yanyana 3 veya 3ten fazla diş eksikliği bulunan durumlarda uygulanan tedavi seçeneğidir. Hareketli tam protezler ise ilgili çenedeki tüm dişlerin eksikliğinde uygulanır.

Protez tedavisini yapılmadığı durumlarda vücutta oluşabilecek durumlar nelerdir?

Vücudumuza aldığımız besinlerin sindirimi ağızda başlar. İyi çiğnenmemiş besinlerden vücudumuz yeteri kadar faydalanmaz. Ağızda başlayamayan sindirim mide rahatsızlıklarına, kontrolsüz kilo alımına, sindirim problemlerine vb. neden olur.
Ayrıca estetik kaygılardan dolayı oluşabilecek gülemem, özgüven eksikliği gibi nedenlerle toplumdan kendinizi soyutlamanıza gerek yok. Bütün bunların tedavisi protezle mümkün. ☺️

Protez tedavisi ne kadar sürer?

Endikasyona göre süre değişkenlik gösterse de ölçünün alınmasından sonraki 7-10 gün içerisinde tedavinin tamamlanır.